جهت اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعیه های اربعین، صفحه رسمی اینستاگرام بازارگاه را دنبال کنید.

بلیط اتوبوس مهران، چذابه، شلمچه، خسروی، کربلا، نجف

زیارت کربلا در ایام اربعین حسینی برای ایرانیان اهمیت ویژه‌ای دارد، در این ایام عده بسیاری از مردم در کشور برای رساندن خود به نجف و کربلا برنامه‌ریزی می‌کنند. برنامه‌ریزی برای سفر اربعین باید از چند هفته قبل از رسیدن اربعین انجام شود و تدارکات لازم برای سفر فراهم شود.

روش‌های زیادی برای این سفر زیارتی وجود دارد. عده‌ای تصمیم به سفر با وسیله شخصی خود می‌گیرند و خودشان به سمت مرز حرکت می‌کنند. پس از رسیدن به مرز ماشین خود را در پارکینگ‌های مرزی می‌گذارند و با اتوبوس خود را به کربلا می‌رسانند. عده بسیاری برای سفر بلیط اتوبوس کربلا می‌خرند و چنانچه که بلیط مستقیمی برای کربلا نباشد با خرید بلیط اتوبوس مهران، چذابه، خسروی، باشماق، تمرچین و یا شلمچه خود را به مرز می‌رسانند و از آنجا با اتوبوس، به کربلا می‌روند. این افراد باید بر اساس شهر مبدا مرز مناسب جهت خروج را انتخاب کنند و برای آن بلیط اتوبوس بخرند. در سال‌های گذشته زائران می‌توانستند از سه مرز مهران، چذابه و شلمچه خودشان را به کربلا برسانند، البته علاوه بر این سه مرز، مرز خسروی، باشماق و تمرچین نیز می تواند مسیری برای رسیدن به خاک عراق باشد.

بلیط اتوبوس اربعین

سامانه راوی

سازمان حمل و نقل و جاده ای کشور سامانه ای با نام راوی راه اندازی نموده است ، سامانه راوی با هدف اطلاع رسانی عمومی در خصوص رویدادهای مهم کشور راه اندازی شده و چه رویدادی با شکوه تر و با اهمیت تر از اربعین حسینی ؟ زائران میتوانند از طریق مراجعه به این سایت و یا دانلود اپلیکیشن راوی ، تمام اطلاعات و اخبار مهم مربوط به اربعین را دریافت نمایند. این سامانه با در نظر گرفتن مشکلات زائرین در سال های گذشته سعی در بهبود وضعیت تردد در ایام اربعین را دارد. از جمله این مشکلات می‌توان به نبود وسایل نقلیه مناسب برای سفر، عدم اطلاع‌رسانی مناسب درباره وضعیت مرزها برای تردد و نیازهای زائران اشاره کرد. به همین دلیل، سامانه "راوی" با هدف تقویت کیفیت خدمات به زائران در ایام اربعین و با تحلیل عملکرد مرزها و ناوگان در سال‌های گذشته و نیز تخمین تقاضا در آینده، طراحی و اجرا شده است.

امکانات سامانه ی راوی برای زائران
از جمله امکاناتی که سامانه ی راوی در اختیار زائران قرار میدهد، اطلاع رسانی برخط اخبار و اطلاعیه های مربوط به مرزها و شرایط سفر، همچنین اطلاع رسانی در خصوص آب و هوای شهرهای مرزی و مهم تر از همه امکان درج نظرات در قالب نظرسنجی و فرم انتقادات پیشنهاد است. همچنین زائران میتوانند در مورد اخبار و مطالب سایت نظرات خود را درج نمایند.

امکانات سامانه ی راوی برای خدمات دهندگان به زائران

از جمله خدماتی که سامانه "راوی" ارائه می‌دهد، امکان ثبت بازگشت به کشور توسط زائران است. در راستای این هدف زائران با مراجعه به این سایت زمان بازگشت به کشور و مرز انتخابی خود را ثبت می نمایند ، این قابلیت به خدمات دهندگان بخش ناوگان و موکب های فعال کمک می‌کند تا تعداد زائران بازگشتی در روزهای آتی را تخمین زده و برای آنها سرویس‌های لازم را فراهم کنند. همچنین کاربران استانی با ورود به پرتال خود میتوانند با دیگر استان ها در ارتباط بوده و برای ارائه ی خدمات بهتر به زائران برنامه ریزی نمایند.

مفتخریم اعلام نماییم سامانه ی راوی توسط شرکت وایاداده پرداز ویانا مجری دو سامانه ی پایانه ها دات کام و بازارگاه راه اندازی شده است، امید است با تکیه بر تجربه ای که طی سالیان متوالی در خدمت رسانی به زائران داشته ایم بتوانیم گامی مهم برای ساماندهی به این رویداد بین المللی برداریم.

مرزهای تعیین شده برای سفر اربعین

زائران برای رسیدن به کربلا از داخل ایران باید از یکی از روشهای هوایی، ریلی و زمینی اقدام نمایند که اصولا خطوط زمینی (اتوبوس، مینی بوس و سواری) متقاضیان بیشتری دارند یکی از دلایل افزایش ترددهای زمینی نسبت به ریلی و هوایی، پتانسیل بالای ناوگان های عمومی در کشور است و همچنین قیمت بلیط اتوبوس که در حال حاضر به مراتب از قیمت قطار و هواپیما بسیار کمتر می باشد که خود عامل مهمی در انتخاب تردد اتوبوسی توسط زائران می باشد. برای ورود زمینی زائران ایرانی به خاک عراق مرزهایی وجود دارد که این مرزها در ایام اربعین میزبان زائران بیشماری از کشورمان هستند. در زیر موقعیت مرزهای رسمی عراق (مهران، شلمچه، چذابه) برای سفر زمینی به کربلا مشخص شده‌اند.

مسیرهای تشرف به عتبات عالیات

مرز مهران

مرز مهران از جمله مرزهای پرطرفدار و پر‌ترافیک برای سفر به کربلا می‌باشد. زائرینی که از این مرز وارد عراق می‌شوند در ابتدا از منطقه زرباطیه وارد شهر کوچک بدره و سپس شهر کوت می‌شوند و پس از عبور از شهرهای نعمانیه، شوملی، دیوانیه و شامیه وارد شهر نجف خواهند شد، طول این مسیر از پاسگاه مرزی زرباطیه تا سیطره ورودی نجف 302 کیلومتر است.

محور کربلا – مهران

زائرین در برگشت از کربلا به مهران از شهر‌های حله، شوملی، نعمانیه، کوت و بدره عبور می‌کنند، طول این مسیر 279 کیلومتر می‌باشد.

مرز مهران

ترافیک مرز مهران

مرز مهران به دلیل اینکه نسبت به مرز شلمچه و چذابه از لحاظ پتانسیل ظرفیت بالاتری دارد و همچنین به دلیل کم بودن مسافت این مرز تا کربلا و نجف، در بین زائران بسیار پرطرفدار است. با توجه به تصویری که در ادامه آمده است برای رسیدن به این مرز باید از شهر مهران گذشت و قبل از آن دو مسیر اصلی صالح آباد تا مهران و دهلران تا مهران وجود دارد که خطوط قرمز رنگ نشاندهنده ی ترافیک این مسیرها در روزهای پایانی مانده به اربعین است.

ترافیک مرز مهران

مرز چذابه

مرز چذابه در 17 کیلومتری شمال غربی شهر بستان در استان خوزستانقرار دارد. زائران از طریق اهواز پس از عبور از منطقه سوسنگرد به چذابه ، شیب و مشرح، وارد شهر العماره، سپس شهر فجر و منطقه عفک، دیوانیه، شافعیه، شامیه و پس از بازرسی ابوصخیر وارد شهر نجف می شوند. همچنین تنگه چذابه بین تپه های رملی و هورالهویزه و بر سر مسیر مرزی فکه –بستان قرار دارد و در کنار مرز ایران و عراق واقع شده است

مرز چذابه

ترافیک مرز چذابه

زائرینی که از این مرز وارد عراق می‌شوند پس از عبور از شهرک مشرح وارد شهر العماره می‌شوند. مسیر دسترسی این منطقه آسفالته بوده و در حال تعریض و بهسازی است. زائرین پس از شهر بزرگ العماره از شهرهای فجر و عفک و دیوانیه عبور می‌کنند و وارد منطقه شافعیه، شامیه و بعد وارد شهر مقدس نجف اشرف می‌شوند. طول این مسیر 385 کیلومتر است.

ترافیک مرز چذابه

مرز شلمچه

بسیاری از زائرین ساکن شهرهای غربی و جنوبی، این مرز را برای سفر خود انتخاب می‌کنند. زائرینی که از مرز شلمچه وارد عراق می‌شوند پس از عبور از منطقه شلمچه و تنومه وارد شهر بصره شده و از طریق بزرگراه بصره- بغداد تا سه راه بطحاء و سپس شهر دیوانیه می‌روند و پس از عبور از شهر‌های شامیه و شافعیه به شهر نجف می‌رسند. طول مسیر از شلمچه تا نجف 460 کیلومتر است.

مرز شلمچه

ترافیک مرز شلمچه

در سال های اخیر و با توجه به جدول تقسیم بندی مرزها مرز شلمچه و چذابه میزبان استانهای بزرگی همچون استان اصفهان، فارس و خراسان رضوی می باشد. تصویری که در ادامه آمده است مربوط به روزهای پایانی مانده تا اربعین حسینی (ع) در سال 96 می باشد مسیر اهواز تا مرز شلمچه که در محدوده ترافیکی سنگینی ست با خطوط قرمز مشخص شده است.

ترافیک مرز شلمچه

بلیط اتوبوس به مرزهای عراق

شما می توانید در هنگام خرید بلیط اتوبوس، علاوه بر انتخاب شرکت مسافربری، نوع اتوبوس مورد نظرتان را فیلتر و انتخاب کنید. در سایت بازارگاه سه مدل اتوبوس VIP تختخواب شو، VIP کلاسیک و اتوبوس درجه یک موجود است.

پرسش های متداول خرید بلیط اربعین

برای سفر به کربلا میتوانید بلیط اتوبوس از مبدا خود به هر یک از مرزهای اعلام شده و مورد نظر خود را به صورت اینترنتی در سایت بازارگاه بخرید. علاوه بر خرید بلیط اتوبوس امکان اجاره اتوبوس و سواری دربستی نیز برای این سفر زیارتی فراهم است.
قیمت بلیط اتوبوس اربعین بسته به میزان فاصله شهر مبدا تا هر یک از مرزها متفاوت است. جهت اطلاع از هزینه بلیط میتوانید با وارد کردن مبدا و مقصد در قسمت خرید بلیط و جستجوی سرویس مورد نظرتان از هزینۀ بلیط مطلع شوید.
برای کنسل کردن بلیط اتوبوس اربعین شما بایستی گزینۀ ابطال در بالای سایت را انتخاب و با وارد کردن اطلاعات درخواستی بلیط تان را باطل کنید.
خیر، با توجه به شلوغی و ترافیک مسافر در این ایام لازم است شما بلیط سفر رفت و برگشت را به صورت جداگانه در تاریخ های مورد نظرتان از سایت بخرید.
برای خرید بلیط اتوبوس ارزان اربعین به سایت بازارگاه مراجعه کرده و بلیط تخفیف دار بخرید.

دانستنی های مفید در سفر زیارتی به کربلا

شرایط اعزام زائران ایرانی برای اربعین 1400
0 161 8
21 شهریور 1400

شرایط اعزام زائران ایرانی برای اربعین 1400

اربعین 1400 نیز مانند اربعین 1399 به علت شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا نمی تواند مانند اربعین های سال های گذشته برگزار شود. به همین دلیل از مردم تقاضا می شود که به سمت مرزها حرکت نکنند.

ادامه مطلب
اربعین 99، عراق پذیرای زوار خارجی نیست.
0 99 3
14 مهر 1399

اربعین 99، عراق پذیرای زوار خارجی نیست.

سفیر جمهوری اسلامی در بغداد از هموطنان ایرانی درخواست کرد که به هیچ وجه به سمت‌ مرزهای ایران و عراق حرکت نکنند، به این دلیل که دولت عراق امسال پذیرای زوار خارجی نیست. همچنین مسؤولان کشور عراق در گفت‌وگوهای متعدد و مشترک با مسؤولان ایرانی تاکید داشته‌اند که به هیچ وجه برای بازگشایی مرزها تصمیمی ندارند.

ادامه مطلب
اربعین 99 چگونه برگزار می شود؟
0 288 3
02 شهریور 1399

اربعین 99 چگونه برگزار می شود؟

هر ساله با شروع ماه محرم برنامه ریزی برای سفر های مذهبی آغاز می شود. از قم و جمکران تا مشهد و کربلا پذیرای زائران و دلباختگان حسینی می شود. اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایط بسیار متفاوت است!

ادامه مطلب